April, april, din dumma sill! ?

0% Complete

Har du varit med om ett särskilt minnesvärt aprilskämt? Kanske har du själv fallit offer för aprilsillen och som ett resultat blivit road, glad eller underhållen? Eller kanske slog skämtet fel och du kände dig ledsen, upprörd eller förvirrad? Eller har du själv arrangerat ett aprilskämt som gått bra eller dåligt?

Professor Per Carlbring leder ett forskningsprojekt som undersöker hur människor upplever skämt och komedi. Inför vår kommande studie om aprilskämt söker vi svar på vad som är ett bra och vad som är ett dåligt aprilskämt. Nu är vi intresserade av just dina erfarenheter av aprilskämt.


Frågorna nedan avser ett enskilt skämt. Om du vill berätta om mer än en händelse kan du fylla i frågeformuläret upprepade gånger. Klicka då på ”Berätta igen” på nästa webbsida.


Samtycke till att delta i studien

Läs deltagarinformationen som webbsida eller ladda ner och skriv ut som PDF-dokument.

*

*

* Hur gammal är du?

Ditt svar måste vara minst 2
Endast ett heltal kan skrivas in i detta fält.

år

* Kön?

* I den skämtsituation du strax ska återberätta, var du den som skämtade eller den som blev utsatt för skämtet?

* Riktade du skämtet mot en eller flera för dig kända personer eller riktade du skämtet mot allmänheten?

* Riktade sig skämtet mot dig personligen eller var det ett skämt riktat mot allmänheten?

* Beskriv skämtets utförande:

* Vad blev reaktionen på ditt skämt? Genomfördes skämtet på någons bekostnad?

* Vilka känslor upplevde du i skämtsituationen? Hur reagerade du? Skedde skämtet på din eller någons bekostnad?

* Hur skulle du beskriva resultatet av skämtet?

* Hur skulle du beskriva skämtets planering? Var skämtet planerat på förhand eller var det mestadels oplanerat?

* När stora företag och medier utför aprilskämt den 1 april, vad är då din vanligaste upplevelse av dessa skämt?

  Skämten är mycket olämpliga
1
2 3 4 Skämten är mycket lämpliga
5

*

  Skämten är inte alls roliga
1
2 3 4 Skämten är väldigt roliga
5

*

  Jag blir nästan aldrig lurad av skämten
1
2 3 4 Jag blir nästan alltid lurad av skämten
5

Vill du kommentera eller lägga till någonting? (frivilligt att besvara)